Recenzja: Książka "Wszystko o Wielkanocy" | Sfinks

Dostępność: >>TUTAJ<<
Cena: 14.99zł
 Autor: Praca zbiorowa
Stron: 96

Zmartwychwstanie jest fundamentem i istotą wiary chrześcijańskiej, a Wielkanoc upamiętniająca to wydarzenie jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. Jak zauważa św. Paweł „A jeśli Chrystus nie zmartwychwstał, daremne jest nasze nauczanie, próżna jest także wasza wiara” (1 Kor 15,14).  „Wszystko o Wielkanocy” to książka przybliżająca czytelnikowi wydarzenia, które miały miejsce w Jerozolimie ponad 2000 temu. 

Śmierć i zmartwychwstanie Jezusa są centrum wiary chrześcijan na całym świecie. Publikacja w wyważony sposób łączy poważne religijne i kulturowe treści z lekką dozą humoru.  

W pierwszej części książki staramy się w przystępny sposób wyjaśnić trudne kwestie teologiczne związane z Misterium Paschalnym. Czytelnik pozna wydarzenia, jakie zaszły w Jerozolimie przed ponad dwoma tysiącami lat: dramat Jezusa w Ogrójcu oraz Jego mękę i śmierć na krzyżu, a także dowie się, w jaki sposób odkrycie, że grób Chrystusa jest pusty, wpłynęło na Jego uczniów. Wyjaśniamy istotę zmartwychwstania i jego znaczenie dla ludzi wierzących. Fakt, że Chrystus powstał z martwych spotyka się z próbą negacji, usiłuje się między innymi dowieść tego, że Jezus przeżył kaźń na Golgocie. 

W obliczu podobnych sensacyjnych hipotez chrześcijanie nie powinni pozostać bezradni. W książce wyjaśniamy główne teorie przeczące zmartwychwstaniu oraz podajemy argumenty, które je zbijają.

W drugiej części książki przybliżamy tradycje liturgiczne związane z Wielkanocą. Czytelnik zostaje wprowadzony w obrzędy kościelne począwszy od Środy Popielcowej przez Niedzielę Palmową i Triduum Paschalne, a skończywszy na oktawie wielkanocnej. Objaśniamy również symbolikę wielkanocnych potraw oraz znaczenie niedzieli, cotygodniowej pamiątki Paschy.

Najważniejsze święto chrześcijańskie miało duży wpływ na kulturę. Temu zagadnieniu poświęcona jest trzecia część książki. Czytelnik znajdzie w niej praktyczne informacje na temat ozdób wielkanocnych (przede wszystkim ozdabiania jajek, bez których nie sposób wyobrazić sobie wielkanocnego stołu) czy też dań spożywanych w czasie tych świąt.

Opisano w niej również tradycyjne zwyczaje wielkanocne kultywowane w różnych częściach Polski, jak np. walatka, rękawka czy dziady śmigustne. Książka przedstawia również zwyczaje świąteczne w innych krajach m.in. w Argentynie, Hiszpanii, Włoszech. 

Publikacja pełna jest ciekawostek, cytatów oraz przysłów związanych z Wielkanocą. Dzięki niej czytelnik pozna tajemnice Wyspy Wielkanocnej czy też historię jaj Fabergé. 

Książka wzbogacona została o quiz, dzięki któremu czytelnik może sprawdzić stan swojej wiedzy na temat Wielkanocy. Pytania quizowe stanowią inspirację do poszukiwania nowych informacji na temat Misterium Paschalnego.

Niewątpliwym atutem „Wszystko o Wielkanocy” jest unikatowa szata graficzna. Książka przypomina minigalerię sztuki. Znajdują się w niej obrazy przedstawiające motywy pasyjne oraz paschalne, jak również zdjęcia ilustrujące różnorodne tradycje wielkanocne. 

To idealna lektura dla młodzieży, osób wierzących, ale również i tych, którzy poszukują ciekawej i nietuzinkowej książki. Publikacja może być pomocą w szkole nie tylko na lekcjach religii. 

Książka bardzo ładnie wydana, dużo ilość ilustracji i quizów zachęca do przeczytania. 
Ma wiele cytatów z Biblii z interpretacją. Wytłumaczone jest znaczenie danego dnia np. Środy Popielcowej czy wydarzenia np. drogi krzyżowej. Najbardziej spodobał mi się jednak rozdział gdzie opisywane są głównie jajka - czyli jak uzyskać domowe barwniki, znaczenie jajka, czy jakie są sposoby zdobienia jajek, sama tego nie wiedziałam ale okazuje, się że jest ich aż 12.
Dodatkowo są tutaj wiersze Marii Konopnickiej. Najbardziej zainteresowała mnie ciekawostka, że w Księdze Rekordów Guinnessa odnotowano największe czekoladowe jajko wielkanocne, nad tym jajkiem pracowało 26 osób i pochłonęła 525 godzin pracy. W rezultacie jajko zostało wykonane z 1950 kg czekolady. 
Są tutaj potrawy podawane podczas Wielkanocy, oraz opis i tradycje  świąteczne,  jak to się odbywa w różnych krajach świata.
A u Was jak przygotowania do Wielkanocy ? U nas już pełną parą ☺ 
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
ZAPRASZAM NA ROZDANIE

~~~
      
      

1 komentarz:

Copyright © 2018 Testacja | blog testerski , Blogger