Jak zorganizować jednodniową wycieczkę do Warszawy? | Warszawa w pigułce

Jakiś czas temu wspomniałam na blogu, że bardzo lubię podróżować, a jeszcze bardziej planować wycieczki! Dzisiaj zapraszam Was, na mały przewodnik, jak zorganizować jednodniową wycieczkę po naszej stolicy.


W Warszawie byłam trzy razy - w ciągu 2 miesięcy :). Tak się jakoś złożyło, bardzo polubiłam te miejsce. 


DOJAZD

Mieszkam około 300 km od stolicy, dlatego najczęściej wybieram się tam pociągiem. Z niektórych miast taniej jest nawet samolotem! Inni zaś bardziej preferują własny samochód, lecz przy zwiedzaniu nie jest to najlepsza opcja, ponieważ są korki, a w godzinach szczytu trudno jest gdziekolwiek zaparkować.

Tak jak widzicie poniżej, bardzo tanie loty do Warszawy są na przykład ze Szczecina, gdzie podróż w dwie strony wyniesie nas 65 zł.

Dla osób z innych miast polecam skorzystać z usług PKP. Ja zawsze jeżdżę z Poznania, gdzie podróż w jedną stronę kosztuje mnie około 42-50 zł ( w zależności, czy IC, EIC lub TLK).Kolejną bardzo korzystną opcją jest także Polski Bus, gdzie za podróż w jedną stronę zapłacimy około 16- 20 zł, czas przejazdu jest jednak dłuższy niż pociągiem, czy samolotem, no ale - coś za coś.KOMUNIKACJA MIEJSKA

Jeśli zdecydowaliście się wybrać do Warszawy transportem publicznym, a nie samochodem, musimy pamiętać o wykupieniu biletów na komunikację miejską. Warszawa jest miastem bardzo dobrze rozwiniętej komunikacji miejskiej, a dodatkowo nie jest droga.

Za bilet całodniowy na metro, tramwaje i autobusy zapłacimy: normalny - 15 zł, ulgowy - 7,50 zł - 1 STREFA.
1 i 2 STREFA - normalny - 26 zł, ulgowy - 13 zł.

Z doświadczenia wiem, że jeśli chcecie się poruszać tylko w centrum i zwiedzać najpopularniejsze miejsca, to wystarczy wykupić bilet na 1 strefę.

Bilety kupicie w każdym kiosku i w automatach.ATRAKCJE I ZABYTKI

Jeśli już dojechaliśmy do stolicy i kupiliśmy bilety, to możemy zacząć zwiedzać!


1. Pałac Kultury i Nauki

Jeśli przyjedziemy pociągiem, to nie trzeba długo go szukać :), wystarczy wyjść z Dworca Cenralnego i spojrzeć w górę.

Istnieje możliwość wjechania na taras widokowy, koszt wynosi 20 zł normalny i 15 zł ulgowy.

© Testacja

2. Plac marsz. Józefa Piłsudskiego

Słynny plac, na którym odbywa się większość najważniejszych uroczystości w państwie. Jest ogromny! Pierwotnie znajdował się tam Pałac Saski, który został wysadzony w 1944 r. przez Hitlerowców. Jedyny istniejący do dzisiaj fragment zachodniej pierzei to Grób Nieznanego Żołnierza, który strzeżony jest przez żołnierzy, płonie tam również wieczny znicz. Co godzinę odbywa się zmiana warty.

© Testacja
© Testacja
© Testacja
Za Grobem Nieznanego Żołnierza znajduje się malowniczy Ogród Saski z przeogromną fontanną.

© Testacja

3. Pałac Prezydencki

Zaledwie kilkadziesiąt metrów od Placu Piłsudskiego znajduje się Pałac Prezydencki, czyli oficjalna siedziba Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

© Testacja

4. Plac Zamkowy

Gdy dalej będziemy szli Krakowskim Przedmieściem miniemy Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Józefa Oblubieńca, aż w końcu zajdziemy na Plac Zamkowy, czyli Rynek Starego Miasta. Znajdują się tam: kolumna Zygmunta III Wazy, Zamek Królewski oraz przepiękne kolorowe kamienice. Piękne widoki rozciągają się także w stronę ulicy Grodzkiej, a w oddali widnieje Stadion Narodowy.

© Testacja

© Testacja
© Testacja

Rynek kryje w sobie wiele zakamarków, stoczyliśmy z drogi głównej i przez przypadek odkryliśmy przepiękną uliczkę.

© Testacja

5. Łazienki Królewskie

To chyba moje ulubione miejsce w Warszawie. Chwila ciszy w pięknym parku, ale zanim się rozmarzymy, możemy jeszcze zobaczyć Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, która mieści się zaledwie kilka kroków od głównego wejścia do Łazienek.

© Testacja

Przed główną bramą znajduje się pomnik Chopina. Zależy w którą stronę pójdziemy, po kolei będą czekać na nas kolejne "atrakcje". Kierując się w prawo, miniemy Belweder, później jakieś pojedyncze budowle i pomniki co jakiś czas, dlatego, jeśli nie mamy dużo czasu, zachęcam skręcić w lewo. Zobaczymy tam m.in. Biały Domek, Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego, Oranżerię,  Muzeum Łazienek Warszawskich i przede wszystkim - najbardziej widowiskowy - Pałac na Wyspie. Najlepszy widok jest z mostu na ul. Agrykola.

© Testacja  
© Testacja
© Testacja

Dodatkowo w parku znajduje się dużo pięknych zwierzątek oraz zaprzyjaźnione z ludźmi wiewiórki :).

© Testacja
© Testacja
 © Testacja

Znaleźliśmy, zupełnie przez przypadek, także mały, chiński zakątek.

© Testacja

6. Sejm

Widowiskowym i dość ważnym miejscem jest także Sejm RP. Postanowiliśmy wybrać się przed Pomnik Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego przy ul. Matejki, skąd w tle znakomicie widać budynek Sejmu.

© Testacja

7. Muzeum

Wybierając się na jeden dzień do Warszawy, niestety nie jesteśmy w stanie zwiedzić wszystkiego. Przetestowałam, że mając na zwiedzanie 10h, przemieszczając się szybkim tempem z jedną przerwą na obiad jesteśmy w stanie odwiedzić tylko jedno Muzeum. My wybraliśmy się do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie za bilet normalny zapłacimy 20 zł, a za ulgowy 16 zł.

© Testacja
Powiem szczerze, zrobiło na mnie ogromne wrażenie! Bardzo interesuję się tematem II wojny światowej, a to miejsce idealnie oddaje charakter tych czasów. W cenie biletów jest także seans filmowy 3D - jak wyglądała Warszawa po wojnie z lotu ptaka. Możemy także wjechać na taras widokowy.

© Testacja
© Testacja 
© Testacja

W Warszawie znajduje się również godne uwagi Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie za bilet normalny zapłacimy 25 zł, ulgowy - 15 zł, a dzieci 7-16 lat oraz młodzież ucząca się 16-26 lat zapłaci tylko 1 zł.

Kolejnym miejscem godnym uwagi jest na pewno Centrum Nauki Kopernik, jednak znajomi informowali mnie, że tam, aby ze spokojem zwiedzić całą wystawę trzeba poświęcić około 6 godzin.

W stolicy znajdują się także: Muzeum Narodowe, Muzeum Warszawy, Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Interpretacji Zabytku, Muzeum Warszawskiej Pragi, Muzeum Drukarstwa, Muzeum Farmacji, Muzeum Ordynariatu Polowego Wojska POlskiego, Muzeum Woli, Muzeum Fryderyka Chopina, Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Plakatu, Królikarnia, Muzeum Niepodległości, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Pałac w Wilanowie, Muzeum Łowiectwa i Jeździectwa, Państwowe Muzeum Archeologiczne, Neon Muzeum, Cytadela Warszawska, Muzeum Więzienia Pawiak, Muzeum Sportu i Turystyki, Muzeum Katyńskie, Muzeum Techniki i Przemysłu NOT, Muzeum Ziemi PAN, Muzeum Czar PRL, Muzeum Domków dla Lalek, Muzeum Literatury, Muzeum Karykatury, Muzeum Historii Polski, Muzeum Ewolucji Inststytu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk, Mauzoleum Walki i Męczeństwa, Muzeum Polskiej Techniki Wojskowej, Muzeum Azji i Pacyfiku, Gazownia Warszawska, Muzeum Sue Ryder, Muzeum Nurkowania,  Muzeum Geologiczne Państwowego Instytutu Geologicznego, Park Miniatur Województwa Mazowieckiego, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Marii Skłodowskiej- Curie oraz Pałac Pod Blachą - myślę, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie :).


JEDZENIE
Przy tak intensywnym zwiedzaniu nie mamy nawet chwili, aby pomyśleć o jedzeniu :). Ale po kilku godzinach aktywnego chodzenia zaczyna nam burczeć w brzuchach. Jeśli chodzi o ciepłe posiłki w Warszawie na każdym kroku znajdziemy restauracje, więc każdy na pewno dla siebie coś znajdzie. Pierwszy raz wybraliśmy się na przepyszną pizzę do Pizzerii Dominium przy ul. Krucza. Za drugim razem udaliśmy się do Manekina przy placu Konstytucji. 

ZAKUPY

Gdy mamy jeszcze chwilę na zakupy, warto wybrać się do słynnych Złotych Tarasów, które mieszczą się tuż przy Dworcu Centralnym. Jeśli chcecie kupić jakieś pamiątki, ja nie szukałam specjalnych sklepów, tylko kupowałam na stoiskach w Ogrodzie Saskim oraz na Rynku.

***
Teraz pełni wrażeń, z pełnymi brzuchami - szczęśliwi, po długim dniu zwiedzania stolicy, możemy wrócić do domu :). Oczywiście osoby, które zdecydowały się na nocleg, mają większe pole do popisu, jeśli chodzi o zwiedzanie, ponieważ mogą zobaczyć o wiele więcej ciekawych miejsc.

© Testacja

18 komentarzy:

 1. Zuzia super notka :)
  Byłam w Warszawie tylko raz na wycieczce szkolnej,napewno ta notka pomoże mi się wybrać tam na własną rękę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Cenne rady na pewno sie przydadzą :)
  Warszawa to piękne miasto ,najlepiej się zwiwdza wiosna i latem :);)

  OdpowiedzUsuń
 3. Też czasami jeżdżę na jednodniową wycieczkę do Wwa i zawsze mi czasu brakuje ;D

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo szczegółowo wszystko napisałas <3 mega post

  Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2018/01/valentines-day-zakupowemodowe-propozycje.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam prośbę Zuzia czy mogłabyś stworzyć notkę o zwiedzaniu Poznania jestem z Krakowa i bardzo chciałbym zwiedzić Poznań :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chciałabym :) ;)

   Usuń
  2. Jasne! Już dawno o tym myślałam, ale muszę pozbierać materiały, bo na co dzień nie robię zdjęć różnych miejsc w Poznaniu, bo jest to dla mnie codzienność :)

   Usuń
  3. Dziękuję ślicznie :)

   Usuń
 6. Byłam we wszystkich miejscach które pokazujesz, ale chętnie pojechałabym na taką wycieczkę jeszcze raz. Piękne zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 7. 27 year-old Senior Editor Glennie Breeze, hailing from Drumheller enjoys watching movies like Los Flamencos and Gaming. Took a trip to Kenya Lake System in the Great Rift Valley and drives a Sportage. oryginalna strona

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam szybkie weekendowe wycieczki! Ostatnio byłam na dwie noce w słynnym mieście Kopernia i zatrzymałam się w apartamentach w Toruniu. Cudowne miejsce, niezapomniane wrażenia, pyszna kuchnia i słodkości.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeśli podróżujecie autem to polecam uważać na parkingach w Warszawie. Są dość wąskie, można niestety gdzieś przyrysować czy zawadzić. I wtedy wgniecenie murowane. A jak sobie potem z nim poradzić? Usuwanie wgnieceń bez lakierowania najlepsze, fachowcy mają urządzenia które sprawnie pomogą pozbyć się wgniecenia bez uszkodzenia lakieru też.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm...jakim autem się poruszasz? Czy takie sprawdzenie samochodu przed zakupem w Warszawie ma sens - https://motocontroler.com/sprawdzanie-auta-warszawa/ ? Da się tak wykluczyć zakup auta z istotnymi wadami?

  OdpowiedzUsuń
 11. Uwielbiam organizować różne wycieczki zarówno po Polsce, jak i w innych krajach. Z tego powodu ostatnio szukam kamper na sprzedaż, ponieważ marzy mi się długa podróż po Europie. Mam nadzieję, że wkrótce na coś trafię.

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam Warszawę, jednak mieszkam w niej na co dzień i czasami potrzebuję wyjechać w nieco spokojniejsze miejsce. Obecnie wraz z całym zespołem szukam odpowiedniego miejsca na integrację na Dolnym Śląsku, aby odpocząć i lepiej się poznać.

  OdpowiedzUsuń
 13. Z pewnością się zainspiruję, bo też planuję jakąś szybką wycieczkę i myślę, aby skorzystać z takiej propozycji, jak okolice jezior. Ale to wtedy, kiedy będzie już ciepło, bo marzy mi się popływać kajakiem. Kajaki chcemy wypożyczyć, ale na pewno zainwestuję w plecak na kajak , bo w ten sposób bez żadnego problemu w bezpieczny sposób przechowam swoje rzeczy.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 Testacja | blog testerski , Blogger