RECENZJA: Książka Czarny charakter Ł.Stachniak | Wydawnictwo Znak Horyzont

Dzisiaj recenzja książki "Czarny charakter" Łukasza Stachniaka, wydawnictwa Znak Horyzont.OD AUTORA:
"Zaskakujący debiut Warszawiaka z ulicy Twardej to dzieje miasta, które zniknęło, opowiedziane językiem, którego już nie ma. Fałszerze, kieszonkowcy, włamywacze, płatni zabójcy oraz skorumpowani stróże prawa. Ulice-legendy: Krochmalna, Żelazna, Twarda. Domy gry, burdele, mordownie. Walki gangów, brutalne morderstwa, nierozwikłane zbrodnie, które nie doczekają się kary. Czarny charakter to powieść o warszawskiej ulicy. Tej przedwojennej, tej okupowanej i tej stalinowskiej. Przewodnikiem po niej jest Ładeczek Lajzer, wnuk podrzędnego poborcy haraczu. Wraz z nim zawitamy na stołeczne bazary, do spelun, zrujnowanych domów i przeludnionych piwnic."


Gdy przeczytałam streszczenie książki i recenzje, stwierdziłam, że ten utwór na pewno przypadnie mi do gustu. Bardzo lubię czytać o prawdziwych historiach, tym bardziej przedwojennych, wojennych.


Książka składa się z trzech części: Ściek, Banditenstadt i Dziki Zachód i w sumie z 32 rozdziałów. Bardzo podobało mi się także, że na końcu książki mieścił się słownik z wytłumaczeniem archaizmów.


Teraz przejdźmy do samej treści utworu. Po przeczytaniu streszczenia, spodziewałam się czegoś innego... książka napisana jest bardzo wulgarnym językiem... niby samo życie, ale jednak mi osobiście źle się czyta takie książki. Historia opowiada o tej przedwojennej Warszawie, o domach gry, morderstwach, burdelach, zbrodniach. Głównym bohaterem jest Ładeczek Lajzer, który jest wnukiem podrzędnego poborcy haraczu. Mimo wulgarnego słownictwa, książkę czyta się bardzo szybko i płynnie. Autor w wielu fragmentach, trzyma czytelnika w napięciu. 


Książka posiada bardzo ciekawy sposób budowania narracji. Autor opowiada o wszystkim w pierwszej osobie, jakby były to jego przeżycia, wspomnienia. Utwór na pewno uczy o przedwojennej Warszawie, jednak tylko o tej ciemnej stronie, o tej o której mało kto mówi. Myślę, że książka będzie się bardziej jednak podobała mężczyznom, niż kobietom. Polecam ją szczególnie osobom, które interesują się historią przedwojennej Polski. 


TUTAJ możecie przeczytać fragment tej książki, a TUTAJ możecie ją kupić za 49,90zł (aktualnie trwa promocja: 26,95zł).

***

1 komentarz:

  1. Dośc ciekawa ale nie dla mnie :O

    Zapraszam http://ispossiblee.blogspot.com/2017/06/white-outfit.html

    OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 Testacja | blog testerski , Blogger