Jak używać patelni żeliwnej? | Lodge Cast Iron

Remont nowego mieszkania wre, więc powoli także wyposażamy się w potrzebne urządzenia, produkty i przyrządy kuchenne. Wyposażenie kuchni chyba jest najbardziej czasochłonne i zawiera najwięcej potrzebnych elementów. Powoli zaczynamy rozglądać się za garnkami i patelniami. Nigdy wcześniej nie używałam patelni żeliwnej, aż do czasu, gdy znalazłam 16 cm firmy Lodge Cast Iron ze sklepu Decofire.pl i postanowiłam ją przetestować.

patelnia żeliwna jak smażyć

OD PRODUCENTA

Żeliwna Patelnia Lodge pomimo swoich niewielkich rozmiarów (średnica 16 cm), doskonale nadaje się do przyrządzania i serwowania małych posiłków, przystawek, tapas itp. Podobnie jak inne naczynia z serii Lodge Cast Iron wyprodukowana została w USA. Patelnię należy myć ręcznie.

patelnia żeliwna jak smażyć

Na patelni żeliwnej smaży się zupełnie inaczej niż na tradycyjnej. Wymaga to o wiele większej precyzji i uwagi, jednak ma ona wiele plusów. Nagrzewa się trochę dłużej, niż zwykła, jednak bardzo długo utrzymuje ciepło - wraz z uchwytem, dlatego trzeba uważać, aby się nie oparzyć. Gdy przykryjemy danie pokrywką możemy być pewni, że danie będzie gorące jeszcze przez dobre dwie godziny. Jest wielofunkcyjna, można ją używać na każdym rodzaju kuchenek, a także w piekarniku, czy na grillu.

patelnia żeliwna jak konserwować

Wybrałam opcję 16 cm, czyli bardzo małą. Zdarza się, że jeden członek rodziny czasami ma na coś ochotę, np. na jajko sadzone. Zawsze wtedy specjalnie trzeba było wyciągać tradycyjną, duża patelnię i później oczywiście całą ją wyczyścić, dlatego stwierdziłam, że posiadanie jednej małej jest praktyczne i wygodne. Jest to bardzo trwały przyrząd kuchenny, który dobrze konserwowany może posłużyć nawet kilku pokoleniom.

patelnia żeliwna jak używać

JAK UŻYWAĆ:

KROK 1: PRZYGOTOWANIE PRZED PIERWSZYM UŻYCIEM

Aby patelnia cieszyła się trwałością na długie lata, przed pierwszym smażeniem należy ją odpowiednio zakonserwować. Potrzebne są nam do tego tylko piekarnik i olej! Należy całą patelnię dokładnie wysmarować olejem - najlepiej roślinnym, a następnie włożyć na około godzinę do piekarnika, rozgrzanego do ponad 200 stopni.
Takie działanie zagwarantuje nam, że potrawy nie będą przywierać do patelni.

KROK 2: SMAŻENIE

Gdy nasza patelnia jest już gotowa do użytku należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, do których należy się stosować podczas każdego smażenia. Patelnię należy rozgrzewać bardzo powoli, aby ciepło rozłożyło się równomiernie, jest to proces dość czasochłonny. Przez kilka pierwszych smażeń będziemy musieli używać trochę więcej oliwy, potem żeliwo się "przyzwyczai" i może się okazać, że za jakiś czas, nie będziemy musieli używać tłuszczu w ogóle.

KROK 3: MYCIE I DBANIE

Patelnię należy myć gdy całkowicie ostygnie. Na początku może zdarzyć się, że danie nam przywrze, dlatego po ostygnięciu zalewamy ją ciepłą wodą i odstawiamy na kilka minut. Następnie oczyszczamy dno ścierką lub delikatną gąbką - druciana odpada. Raz na jakiś czas można dodać odrobinę płynu do naczyń, ale to tylko w kryzysowych sytuacjach. Wycieramy patelnie do sucha - od razu po umyciu, ponieważ pozostawiona mokra bardzo szybko rdzewieje. Czasami warto po myciu rozgrzać patelnię na ogniu przez kilka minut, a następnie wysmarować ją oliwą. Jest jeszcze druga szkoła - aby raz na jakiś czas po myciu nasypać na powierzchnię dużą ilość soli, stopniowo zwiększając moc kuchenki.

patelnia żeliwna jak używać

Prezentowaną patelnie możecie kupić >TUTAJ<. Aktualnie trwa promocja i możecie ją kupić za 105 zł, zamiast 150 zł!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2018 Testacja | blog testerski , Blogger