Jak zabezpieczyć ogród i taras na zimę?

 •  Powoli robi się coraz zimniej na dworze, więc trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenie naszych ogrodów i tarasów. Tak naprawdę powinniśmy zrobić to już jesienią, ale jeszcze nie wszystko stracone!


1. Rośliny

Jeśli chcemy, aby nasze rośliny były zdrowe na przyszły sezon, musimy je odpowiednio zabezpieczyć. Do tego celu, warto zaopatrzyć się np. w słomę, korę, włókninę czy gruby worek. Niekoniecznie musicie kupować specjalne osłony, prawdopodobnie znajdziecie w domu coś, to świetnie izoluje przed zimnem. Pamiętajcie, także, aby wygrabić wszystkie liście z trawnika, które mogą gnić.


2. Drewniany taras

Najlepszym sposobem na zabezpieczenie drewnianego tarasu,ale nie tylko, bo także drewnianych mebli jest olejowanie. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że drewno jest zabezpieczone przez zimnem i wilgocią. Olejować należy w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień, dlatego warto zająć się tym już pod koniec wakacji.


3. Meble

Najbardziej popularnymi meblami ogrodowymi są właśnie meble drewniane (patrz nr 2) oraz rattanowe. Musimy pamiętać, aby poduszki jesienią chować w przynajmniej w szczelny worek, a na zimą do pomieszczenia. Jeśli chcemy je wykorzystać ponownie w następnym sezonie należy szczególnie pamiętać o tym, aby nie dopuścić do zawilgocenia lub zamarznięcia gąbek. Jeżeli tylko macie możliwość, to na zimę warto schować całe meble do pomieszczenia, jeśli jednak nie macie gdzie ich przechowywać, koniecznie zaopatrzcie się (lub uszyjcie) wodoodporne pokrowce.


4. Stalowe dodatki

Jeśli macie nowoczesne stelaże na tarasie, duży parasol bądź stalowe ramy do huśtawek warto postawić na malowanie proszkowe. Dzięki takiemu zabiegowi elementy będą zabezpieczone przed korozją i uszkodzeniami mechanicznymi, a także przedłużona zostanie ich żywotność.


5. Basen

Ze względu na coraz cieplejsze lata, wiele osób decyduje się na budowę przydomowych basenów. Musimy jednak odpowiednio zadbać o jego zabezpieczenie zimą, aby posłużył nam przez lata. Przede wszystkim należy spuścić większość wody i dokładnie umyć i zdezynfekować wszystkie ściany, zdemontować pompę i zabezpieczyć instalację filtracyjną. Warto wyposażyć się w płachtę, która będzie izolowała przed niepotrzebnym wpadaniem liści, innych nieczystości oraz dużej ilości deszczu i śniegu.


Miłego dnia!

9 komentarzy:

 1. Kurczę to chowanie i rozkładanie jest najgorsze. Ja musiałam schować trampolinie i namiot. Ale także ogarnianie i wyrywanie tych roślin wszystkich też do najprzyjemniejszych nie należy :D
  by-tala.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. U nas największym wyzwaniem jest przykrycie roślin wieloletnich. Wszak w górach zimy jeszcze bywają mroźne.

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze co to rzuciły mi się w oczy piękne zdjęcia. Dobry , mądry blog.
  Obserwuję i zapraszam do mnie.Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Przydatny wpis dla właścicieli przydomowych ogrodów. Również zdecydowanie polecam malowanie proszkowe metalowych elementów obecnych w ogrodzie. W ten sposób ich wyglądem możemy się cieszyć o wiele dłużej. Rośliny można zabezpieczyć nawet kartonami (chociaż nie zawsze estetycznie to wygląda) :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo przydatne wskazówki. Jak się będzie ich przestrzegać to meble na pewno dłużej wytrzymają

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeśli do pokrycia posadzki na tarasie wybierzecie odporne materiały na działanie warunków atmosferycznych, to nie będzie on wymagał szczególnego zabezpieczenia na zimę.
  https://podlogi24.net/

  OdpowiedzUsuń
 7. Naprawdę pięknie wygląda ten taras. Sami zajmujemy się teraz realizacją swojego. Myślałam raczej o czymś takim, jak to, co oferuje firma https://salgat.pl/ , bo naprawdę świetnie to wygląda. Wiele różnych możliwości, no i oczywiście nowoczesny design, który jednocześnie wyglądem będzie bardzo ładnie pasował razem z wyglądem domu. A masz ogólnie u siebie w domu taras czy korzystasz z niego tylko, gdy gdzieś jesteś na wyjeździe? Chciałabym bardzo stworzyć jakiś interesujący efekt. Nowy dom, nowe możliwości, więc chciałoby się wszystko zrobić dobrze.

  OdpowiedzUsuń
 8. Na pewno przed zimą tutaj wrócę, aby jeszcze raz wszystko przeczytać. Właśnie aranżuję swój ogród przed latem, po raz pierwszy, bo wprowadzamy się do nowego domu i na pewno te wskazówki dotyczące zabezpieczenia są bardzo ważne. Super, że mam odpowiednią pomoc!

  OdpowiedzUsuń
 9. My to ogólnie dopiero ruszyliśmy z budową swojego domu, ale wiem już z oferty jakiej firmy skorzystam, jeśli będzie chodziło o kostkę brukową na taras. Na stronie https://kostbet.pl/ jest ona dostępna. Tutaj też zamierzam zaopatrzyć się w kostkę brukową na podjazd. Oferta tej firmy jest szeroka i naprawdę korzystna, więc jestem pewien, że będziecie z niej zadowoleni. Produkty dostępne tutaj są wysokiej jakości, dlatego też sam chcę z nich skorzystać gdy już będę mieć taką potrzebę i okazję. Właśnie dlatego polecam. Jakość przede wszystkim.

  OdpowiedzUsuń

Copyright © 2018 Testacja | blog testerski , Blogger